Phishing - co to jest i jak się obronić?

Temat na forum 'Ogłoszenia techniczne' rozpoczęty przez użytkownika BA_THOR, 29 listopada 2013.

Drogi Forumowiczu,

jeśli chcesz brać aktywny udział w rozmowach lub otworzyć własny wątek na tym forum, to musisz przejść na nie z Twojego konta w grze. Jeśli go jeszcze nie masz, to musisz najpierw je założyć. Bardzo cieszymy na Twoje następne odwiedziny na naszym forum. „Przejdź do gry“
Status tematu:
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.
  1. BA_THOR

    BA_THOR Guest

    Witajcie Kosmiczni Piloci!

    Tutaj dowiecie się czym jest phishing.

    Wszelkie informacje na ten temat znajdziecie tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Phishing

    Jak mogę się ochronić przed “phishingiem”? Najsilniejszą bronią przeciwko phishingu jest zdrowy rozsądek i poniższe zasady:

    • Jeśli nie jesteście zarejestrowani na danej stronie, to usuńcie od razu otrzymaną wiadomość bez klikania na jakiekolwiek linki. Nie odpowiadajcie również na nie.
    • Jeśli jesteście zarejestrowani na danej stronie, ale nie jesteście pewni prawidłowości otrzymanej wiadomości, postąpcie proszę według następujących kroków:
    • Skontaktujcei się z daną firmą telefonicznie lub elektronicznie poprzez główną stronę firmy i zapytajcie się czy wiadomość jest prawdziwa.
    • Zamiast otworzenia strony poprzez kliknięcie linku z wiadomości, otwórzcie główną stronę firmy w nowym oknie przeglądarki. Tam powninniście znaleźć jej informacje kontaktowe [adres e-mail]. W t en sposób możecie zweryfikować adres e-mail, z którego otrzymaliście wiadomość.

    Na szczęście są też odpowiednie narzędzia wspomagające obronę przed phishingiem.

    • Większość przeglądarek w dzisiejszych czasach ma już wbudowaną i włączoną zaporę anty-phishingową. Ich listy są też regularnie aktualizowane, nawet kilka razy dziennie. Należy jednak zauważyć, że tylko strony wpisane na ową listę są automatycznie kasowane.
    • Wiele programów e-mailowych, jak na przykład Mozilla Thunderbird, jak i internetowe serwisy poczty elektronicznej, jak Gmail czy Yahoo Mail, mają odpowiednie zapory anty-phishingowe.
    • Taką zaporę mają też programy zabezpieczające internet, typu Norton Internet Security.
    • Manadżer haseł [np. Last Pass] może być także wielką pomocą. Zapisując dane logowania w takim programie można się bezpośrednio zalogować na daną stronę. Taki program działa tylko przy prawdziwej stronie, a nie phishingowej.

    Jednak najsilniejszą obroną przed phishingiem jest zdrowy rozsądek gracza. Poniżej mamy dla Was parę zaleceń jak rozpoznać czy dana strona jest prawdziwa:

    • Należy sprawdzić adres strony na pasku adresu Czy prowadzi do prawdziwej strony? Upewnijcie się, że litery i inne znaki nie są zastąpione przez takie, które są bardzo do siebie podobne, jak np. o i 0.
    • Jest to strona https? czy jej certyfikat jest aktualny?
    • Czy strona wygląda podejrzanie? Otwórzcie nowe okno przeglądarki i wpiszcie adres strony odręcznie, jeśli otworzyliście poprzednią stronę z otrzymanego linku.



    Pamiętajcie o tym by się zawsze odpowiednio zabezpieczyć!
    Wasza ekipa Bigpoint
     
Status tematu:
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.