[FAQ] Zwiększenie FPS na grafice zintegrowanej.

Temat na forum 'Od użytkowników dla użytkowników' rozpoczęty przez użytkownika sokół54, 26 grudnia 2019.

Drogi Forumowiczu,

jeśli chcesz brać aktywny udział w rozmowach lub otworzyć własny wątek na tym forum, to musisz przejść na nie z Twojego konta w grze. Jeśli go jeszcze nie masz, to musisz najpierw je założyć. Bardzo cieszymy na Twoje następne odwiedziny na naszym forum. „Przejdź do gry“
  1. sokół54

    sokół54 User

    Czołem!

    Dziś sobie tak analizując osiągi mojej zintegrowanej grafiki w laptopie zauważyłem, że są one niskie mając na uwadze możliwości jednostki oraz ustawienia "Najwyższa wydajność" w menu baterii. Po przegrzebaniu ustawień okazało, się że Windows ogranicza moce obliczeniowe nawet przy ustawieniu "Najwyższej wydajności". Poniżej przedstawiam sposób na rozwiązanie tego problemu.

    Co dają zmiany:
    • Zwiększenie ilości FPS
    • Lekkie ograniczenie wahań FPS
    • gra działa wizualnie płynniej
    Wady rozwiązania:
    • ustalenie na sztywno tybu zasilania (brak możliwości szybkiego przełączania między oszczędzaniem baterii a maksymalną mocą). Problem ten można rozwiązać poprzez przełączanie się między profilami zasilania ( o tym poniżej). Problem ten nie występuje we wszystkich konfiguracjach.
    • większy pobór energii z baterii = częstsze ładowanie

    Jak dokonać zmian?
    1. Wchodzimy do Panelu sterowania (to nie jest aplikacja ustawienia!!!!)
    2. W panelu starowania szukamy "opcje zasilania" - można do tego wykorzystać wyszukiwarkę w prawym górnym rogu panelu sterowania
    3. W "opcje zasilania" po lewej stronie wybieramy "Utwórz plan zasilania"
    4. W oknie klikamy "wysoka wydajność" oraz nadajemy nazwę profilowi (dowolna nazwa, taka żeby wam się jednoznacznie kojarzyła)
    5. Klikamy dalej.
    6. Teraz ustawiamy czasy uśpienia według własnych preferencji.
    7. Klikamy "Utwórz".

    Teraz laptop przełączył się w nowy plan zasilania. Należy teraz go skonfigurować pod rzeczywistą maksymalną wydajność. A więc:

    8. Na prawo od nazwy naszego planu (nazwa ta, co wcześniej podawałeś przy tworzeniu profilu) należy kliknąć "Zmień ustawienia planu"
    9. Należy teraz kliknąć "Zmień zaawansowane ustawienia zasilania".
    10. W nowo otwartym okienku należy dokonać zmian w kolejnych ustawieniach, zmieniając ustawienia na "maksymalna wydajność" lub "best performance".
    11. Zmiany zatwierdzamy klikając "OK" lub "zastosuj".

    Do normalnego korzystania z laptopa zalecam korzystanie z domyślnego profilu zasilania. Profil z maksymalną wydajnością załączać tylko wtedy, kiedy zachodzi taka potrzeba. Przełączanie między planami jest szybkie, w Panel strowania -> opcje zasilania.

    Należy mieć na uwadze, że zwiększona wydajność pociąga za sobą większy pobór mocy. Oznacza to, że bateria szybciej się rozładuje, ale też nasz procesor będzie się mocniej grzać. Po zmianach zalecam kontrolę temperatur podzespołów:
    procesor do 80 stopni
    dysk SSD do 45-50 stopni.

    Jeżeli dysk SSD osiąga temperatury ponad 50 stopni, należy odpuścić sobie wyższą wydajność (dyski SSD nie lubią pracy w wysokiej temperaturze) lub poprawić warunki chłodzenia.

    Temperaturę można sprawdzić korzystając np. z programu CPUID HWMonitor.

    W przypadku jakichkolwiek pytań proszę pisać tutaj pod postem.

    Rozwiązane tesotowane było na procesorze AMD Ryzen 2500U. Poprawa wydajności powinna być także odczuwalna na procesorach mobilnych Intela. Na komputerach stacjonarnych PC rozwiązanie może zwiększyć wydajność, ale wcale nie musi (na pewno nie zaszkodzi) :)

    Do moderatorów: jak chcecie to wrzucić do FAQ to mogę dorobić foty, ale musicie wrzucić te fotki na orbitowy serwerek - ja swojego serwera nie będę na to poświęcał. ;)

    Dziękuję za uwagę
    Pozdrawiam,
    Marcin
     
    Bober lubi to.