Opinie Przemyślenia Sokoła vel Orła

Temat na forum 'Kto jest kim - gracze' rozpoczęty przez użytkownika sokół54, 31 grudnia 2019.

Drogi Forumowiczu,

jeśli chcesz brać aktywny udział w rozmowach lub otworzyć własny wątek na tym forum, to musisz przejść na nie z Twojego konta w grze. Jeśli go jeszcze nie masz, to musisz najpierw je założyć. Bardzo cieszymy na Twoje następne odwiedziny na naszym forum. „Przejdź do gry“
 1. sokół54

  sokół54 User

  Witam was!

  Na wstępie krótko o sobie:
  Marcin, lat 18+VAT, nr buta standardowy, ex-mod
  rozmiar stanika: brak,
  zainteresowania: elektryka, kolarstwo, filozofia, psychologia.

  Nie chcę jednak tego tematu zakładać dla picu. Chciałbym przedstawić tu swoje przemyślenia związane z grą, z psychologią typowego gracza i inne cuda niewidy, które większości nie będą interesować. Powstanie więc coś w stylu bloga. Oczywiście można zadawać tu dowolne pytania, byle żeby były zgodne z regulaminem forum i netykietą.


  1. GOTOWE
  Event ten uważam za 1 z bardziej przemyślanych od dawna eventów. Po pierwsze wyeliminowano problem, że jakaś grupa osób psuje zabawę innym ludziom. Ograniczono ryzyko powstawania waśnie między mocnymi, a słabymi graczami, gdyż na mapach labiryntu nie można się bić. Każdy gracz może wskoczyć i bić alieny, zarabiając przy tym duże ilości uri. Wykorzystując ten fakt możliwe było danie dużych nagród za Frozen Meteoridy, gdyż mapy są oblegane (gracze nie padają, a jedyna wymiana graczy na mapach jest związana z naturalną ich rotacją, wynikającą z indywidualnych wyborów). Tu przewidziano to, że labirynt będzie chętnie odwiedzany przez wszystkich, więc wprowadzono 16 map. A żeby zapewnić równomierne rozłożenie graczy po mapach zastosowano powiązania między różnymi mapami, co też jest strzałem w dziesiątkę. Tak więc bardzo dobrze postąpiono, że nie dano schematycznego sposobu przemieszczania się między mapami.
  Jest to nareszcie event, który nie stawia na walkę między graczami, a na spokojną grę. Brawo.
  Należy jeszcze przeanalizować wątek synka- tu niestety jest gorzej. Sam fakt bossa i tworzenia rankingu na podstawie jego zabić jest okej. Później dla najlepszych z tego rankingu będzie dodatkowa nagroda, mająca zachęcać do rywalizacji- typowe posunięcie, nie mam nic przeciwko. Jednak sposób informacji o pojawieniu się synka jest głupi. Dostajemy informację, że gdzieś na 1 z 16 map się pojawił iiii.... i tyle. Mamy więc ok 6% szans, że pojawi się na naszej mapie oraz 1.5% szans, że pojawi się w naszym sektorze mapy. Biorąc pod uwagę, że synk pojawia się co 5 minut otrzymujemy statystycznie, że trzeba by siedzieć na 1 mapie i oczekiwać go przez 1 godz i 20 min. To jest troszkę słabo, a jak uwzględnić szansę pojawienia się w naszym sektorze to musielibyśmy statystycznie czekać ponad 5 godzin, co jest irracjonalne. Moim zdaniem należałoby podać wraz z informacją o pojawieniu się synka, także mapę na której się pojawił. Umożliwiłoby wszystkim czekającym na polecenie na tą mapę, ale nie gwarantowałoby dostania się na sektor, w którym jest synk. Zwiększyłoby to atrakcyjność polowania na synka, a jednocześnie zostawiłoby dozę szczęścia- czy dolecę na sektor, w którym jest synk? Osobiście zapolowałem na niego raz po tytuł, więcej nie mam ochoty.
  Da się oczywiście problem lokalizacji synka rozwiązać, ale wymagałoby to 16 osób na TSie, którzy zgłaszaliby grupie poszukujących Synka na jakiej mapie jest. Jest to więc zachęta do współpracy (co jest zaletą, bardzo mi brakuje tego w grze), ale to zadziała wyłącznie na dużych TSach. No a przecież wiemy, że TSy w tych czasach są bardzo mocno podzielone, a więc opisane rozwiązanie może być wykorzystane częściowo.
  Kolejnym problemem jest to, że wszystko jest takie same. Każda mapa jest taka sama, w odpowiadających sektorach są te same alieny. Powoduje to szybkie znużenie grą. Wiele osób mówi, że pobiło z godzinkę i im się to znudziło. W końcu non stop to samo, nie ma czegoś ciekawego. Bijesz meteoridy, bijesz, bijesz iiii... i bijesz. Ludzie, ile tak można? Nawet przy dobrej muzie często nie idzie tego zdzierżyć.
  Zastanawia mnie jednak opłacalność. Ta według mnie jest zbyt duża nawet. Przykład z dzisiaj- latając 20 czy 30 minut zarobiłem 50k urki. Od świąt z 250k urki udało mi się nazbierać do 700k, a wcale nie grałem dużo. Tak więc ile zarobili nałogowcy? Hmmmm... :)


  Ogółem ewent podsumowuję pozytywnie. Jest to pierwszy event od wielu lat, kiedy to nie postawiono PvP, a tylko na PvE. Żaden klan-śmieć nie może przeszkodzić w zabawie. Jednak ma pewne niedociągnięcia, które można by naprawić. Może za rok będzie lepiej? :)

  2.
  Przemyślenia pojawią się wkrótce :)

  3.
  Przemyślenia pojawią się wkrótce :)

  4. GOTOWE
  Zapewne wielu z was słyszało o plotkach, jakoby BP wypuścił legalnego bota. To są oczywiście bzdury. Niech tytuł was nie zmyli, nie będę tu próbował doszukiwać się prawdy w tym stwierdzeniu. Jednak mam coś ciekawszego- jak walczyć z botami wypuszczając bota?
  Dziwne pytanie, ale wcale nie jest głupie. Jeżeli BP po cichu wypuściłby bota o szerokim zakresie możliwości mógłby się stać bardzo popularny. Popularność ta mogłaby być na tyle duża, że ludzie już bocący, przechodziliby na nowego bota. A co Bipoint by zyskał? W ciągu pół roku, tworząc szeroko zakrojąną akcję reklamową bota na "zakazanych stronkach", zyskałby wielu użytkowników. BP miałby więc bazę danych na 100% bocących użytkowników. Oczywiście kolejnym krokiem byłaby fala banów, a sam bot stałby się w pełni wykrywalny przez skrypty antybotingowe.
  Wadą opisywanego rozwiązania jest problem wizerunkowy, gdyby informacja o tym wyszła poza grono deweloperów i programistów. Projekt musiałby być tak tajny, żeby oni sami nie wiedzieli, co robią. Ba, nie mogliby się nawet po skutecznej akcji tym pochwalić, żeby nie pozostał niesmak.
  Poza tym musieliby taką akcję robić co jakiś czas, żeby utrzymywać w graczach strach przed utratą konta.

  Czy BP byłby na tyle odważny, aby tak zrobić? :)

  5. GOTOWE
  A tak, gorący temat, jak sam Matrozik :p Dziś przeglądałem aktywność naszego BA Matroza. Na stronie jego wszystkich postów znalazła się ciekawa rzecz:
  screen:
  Kod:
  [IMG]https://naforum.zapodaj.net/images/b37368c548a5.jpg[/IMG]
  Jak widzicie, data najnowszego jego postu jest starsza od daty wcześniej napisanego postu. No ale jak to? Forum się popsuło? Otóż nie!
  Powyższe posty to:
  1. 23 grudnia 22:53: https://board-pl.darkorbit.com/threads/serwer.113017/#post-1005056
  2. 24 grudnia 11:00: https://board-pl.darkorbit.com/threads/wesolych-swiat.113018/
  3. 24 grudnia 14:00 https://board-pl.darkorbit.com/threads/pakiety-stellar-pathfinder.112898/#post-1004980

  Zauważmy jednak, że posty z 24 grudnia są opublikowane o pełnych godzinach. Matrozik czekałby na pełną godzinę? Nieee, on się w takie głupoty nie bawi. To co widzicie powyżej to efekt funkcji planowania postów na forum. Posty były napisane przed godziną 22:53 (23 grudnia). Matrozik, nie baw się, zdemaskowałem Cię!
  Pytanie teraz- co wygrałem za odkrycie tejże konspiracji? :p

  6. Ocena twórczości informatyków związana z klientem pobieralnym (downloadable client)
  Na początek zarys historyczny...

  Kilka lat temu, bodajże w 2015 roku Adobe ogłosiło, że w 2020 roku zakończy wsparcie dla swojego „dziecka” znanego pod nazwą FlashPlayer. Przyczyną takiego kroku było to, że sam Flash jest bardzo ciężki dla przeglądarki, a jednocześnie coraz mocniej zaznaczały swoją obecność bardziej optymalne rozwiązania (HTML5, rozwój CSS, JavaScript V8 czy silnik Unity). Flash także miał problemy z bezpieczeństwem- ciągle pojawiały się nowe luki w jego zabezpieczeniach.

  Właściciele gry szybko zareagowali na te doniesienia, zapewniając iż panują nad sytuacją i będą gotowi na zakończenie wsparcia dla Flasha. Zaczęły się spekulacje jak ten klient będzie działał- czy deweloperzy przejdą na silnik unity? A może zrobią klienta od podstaw? W roku 2016 lub 2017 pojawiły się pierwsze przebitki klienta- tu pojawiły się nadzieje, że w końcu pożegnamy ograniczenie FPS do częstotliwości odświeżania monitora, że lepiej zostanie wykorzystana karta graficzna, że zostanie odciążony procesor. Aj te marzenia, co nie? :D

  W 2018 roku klient trafił do pierwszych testów. Miałem okazję go wtedy testować, ale bez przyjemności- problemy z trybem 3D, mocno ograniczona funkcjonalność, brak opcji odświeżania strony. W ciągu pół godziny udało mi się stworzyć całą listę błędów i niedociągnięć, która to została wysłana do odpowiednich osób.
  Później mijały kolejne miesiące, testy zwiększały swój zasięg. Był to jednak okres, kiedy nie brałem udziału w testach, co wynikało m.in. z przerwy od gry. I ot nadszedł grudzień 2020 roku, kiedy to pobrałem znowu najnowszego klienta, dostępnego publicznie dla każdego.


  O aktualnym kliencie słów parę...
  Najpierw to co na pierwszy rzut oka widzimy.

  Odpalając klienta widzimy stronę logowania- tu nie wygląda to za super. Zastosowanie przyciemnianego paska na wysokości pól logowania skupia wzrok na tych polach, co jest jak najbardziej pożądane. Jednak ostrość grafiki w górnej części i dolnej nie jest taka sama. Spójrzcie się na pusata w górnej części grafiki i na efekty wybuchu w dolnej części. Na pierwszy rzut oka ma się wrażenie, jak by dół był robiony w niskiej rozdzielczości przez amatora. Efekt ten potęguje gwałtowne przejście z przyciemnionego paska na pełną jasność grafiki. Tu się graficy nie popisali!

  W górnej części widzimy odbiegający kolorystycznie pasek oraz zakładki. Jak dla mnie są to predefiniowane obiekty z WinForms. Pasek wyboru w WinForms nosi nazwę ToolStrip, a zakładki w WinForms tworzy się przy pomocy kontenera TabControl. Czemu o tym wspominam? Bo większość uczących się okienkowego C# zaczyna od WinForms. Dlaczego? Bo to jest łatwe- nie trzeba bawić się definiowaniem obiektów graficznych, metod i eventów. Programowanie sprowadza się więc do umieszczenia obiektów poprzez przeciąganie, zapisania logik, odpowiedniego skomunikowania obiektów i wykorzystana ich predefiniowanych metod. Czy to dobrze świadczy o informatykach BP? Według mnie NIE. Poszli na łatwiznę, przez co górny pasek wygląda jak w aplikacjach pod Win98 :D. No dobra, przesadzam z tym Win98, ale niewiele do niego brakuje :cool:

  A co mamy "pod maską"?
  Klient oparty jest o publicznie dostępny silnik Chromium. Jest to oczywiście najlepsze wyjście, gdyż nad tym silnikiem od lat pracują firmy takie jak Google czy Microsoft, a sam Chrome (będący troszkę przerobionym Chromium) jest najczęściej wybieraną przeglądarką na świecie. Do wspomnianego Chromium został dołączony silnik Flasha, zablokowano ostrzeżenia dotyczące wsparcia dla Flasha oraz dokonano innych optymalizacji. Całość sterowana przez aplikację od BigPointu. No właśnie- czemu usilnie poszli po najmniejszej drodze oporu? Mieli kilka lat na to, żeby przejść na np. silnik Unity, zapewniając przy tym wzrost FPS i stabilność gry.... Jednak to chyba ich nie ominie! Chromium będzie dalej ewoluowało, a do Flasha będą wychodzić kolejne luki bezpieczeństwa. I tu są 2 opcje. Pierwsza z nich: BP będzie dbać o bezpieczeństwo graczy, implementując nowe wydania Chromium, co będzie ciągnąć za sobą narastające problemy kompatybilności Chromium-Flash. Druga opcja: Nie aktualizować silnika Chromium, narażając graczy na możliwe luki w zabezpieczeniach. Co wybiorą? Patrząc z perspektywy czasu to raczej opcję numer 2.

  Pozostaje pytanie- dlaczego nie został utworzony dostęp do forum z poziomu klienta? Mają przecież pełny silnik Chromium do dyspozycji! Pamiętajmy jednak, że danie dostępu do forum ułatwiłoby dobranie się do stron firm trzecich. Jaki to problem umieścić sobie w sygnaturze link do wyszukiwarki Google? Klient mógłby stać się pełnoprawną przeglądarką internetową- było fajnie? Otóż nie. Od lat nie ufam informatykom z BP oraz fakt użycia przestarzałych silników narażałby graczy na potencjalne i rosnące z czasem niebezpieczeństwo. Mam tu na myśli wykorzystanie jakiejś znanej podatności przez wirus.

  7. Polak potrafi, czyli o spryciarzach z rankingu słów parę
  Zapewnie nie raz słyszałeś, że Polak wszystko potrafi i zawsze coś kombinuje? Ostatnie czasy owocowały w bugowanie poważki, a tym samym rankingu. Gracz z 15 LVLem mógł bez problemu mieć rangę szefa generała na naszym kochanym polskim serwerze. Na dzień dzisiejszy cała TOPka to pobugowane konta, które tak wiszą w rankingu od kilku tygodni.
  No dobrze- a czy zastanawiałeś się jaka jest skala problemu na innych serwerach? Przy pomocy jednej ze stron udało się stworzyć globalny ranking, który to znajduje się na poniższym screenie:
  [​IMG]

  Nicki zostały zamazane, aby nie łamać punktu 2.13. regulaminu. Zabiegałem o możliwość opublikowania nicków, gdyż (moim zdaniem) osoby bugujące powinny być piętnowane. Cóż, musimy się nacieszyć tym co jest!.
  Teraz spójrz na drugi screen. Wyrzucone z niego zostały osoby, które bugowały poważanie. TOP14 z pierwszego screena całkiem zniknęło! A wśród nich wszystkie konta z naszego serwera PL3. Sprytnych mamy graczy, co nie? :)
  [​IMG]

  8. Czy po 27 grudnia 2020 roku można zalogować się do gry poprzez przeglądarkę?
  Czy po 27 grudnia można zalogować się do gry poprzez przeglądarkę?
  Wielu z was na powyższe pytanie odpowie NIE, bo przecież wyłączyli to. Próba odpalenia gry na np. Chrome kończy się przekierowaniem do strony z instrukcją, jak zainstalować klienta. Jednak wszyscy zdajemy sobie sprawę, że nadal mamy zainstalowanego Flasha oraz to, że jeszcze niedawno gra działała na Chrome
  O ile w przypadku osób z Windowsem zalecałbym instalację klienta, chociażby dlatego że jest to obecnie jedyne wspierane środowisko do grania. Tyle, że nie każdy ma komputer z Windowsem na pokładzie- nie zapominajmy o (w pewnym sensie) specyficznych Macach od Apple. Odpalenie na nich klienta w obecnej chwili wiąże się z postawieniem wirtualnej maszyny, zainstalowaniem na niej windowsa i klienta. Dopiero po tych czynnościach mogą właściciele maców zagrać w DO. Sorry, ale te rozwiązanie jest bardzo słabe, szczególnie w połączeniu z kiepską optymalizacją gier opartych na flashu. Czy da się jakoś inaczej obejść brak dostępności klienta na Macach, nie tracąc na ilości FPS??
  A co, gdyby przeglądarka przedstawiała się serwerowi darkorbit jako client? Weryfikacja przeglądarki, z której korzysta użytkownik internetu od lat opiera się na parametrze UserAgent. Pozwalało to dostosowywać strony do tego, jak silniki przeglądarek komponowały stronę. Tutaj UserAgent informuje serwery darkorbit o tym, czy wchodzimy z poziomu przeglądarki, czy z poziomu klienta. Zmiana UserAgent na wartość BigpointClient/1.4.6. W tym ciągu znaków informujemy serwer, że korzystamy z klienta w wersji 1.4.6 (obecnie najnowsza wersja)
  Niestety, ale Chrome w narzędziach programistycznych, w zakładce Network conditions umożliwia zmianę UserAgent tylko dla danej zakładki oraz tylko na czas kiedy narzędzia programistyczne są otwarte. Kiepskie rozwiązanie, ale skorzystać możemy z dodatku do Chrome pod nazwą „User-Agent Switcher for Chrome”. Dodatek został napisany przez Google, więc raczej jest bezpieczny <BUŻKA>.
  Po pobraniu dodatku wchodzimy w jego opcje (prawy przycisk myszy na ikonie dodatku -> Opcje). Zobaczymy okno konfiguracji dodatku. W domyślnie otwartej zakładce („Custom User-Agents”) dodajemy nowego UserAgenta. W tym celu wypełniamy pola odpowiednio:
  1.New User-Agent name: DarkOrbit
  2.New User-Agent String: BigpointClient/1.4.6
  3.Group: Darkorbit
  4.Append?: Replace
  5.Indicator Flag: DO
  Po kolei, co do czego służy:
  Pole 1 to przyjazna nazwa nowego ustawienia UserAgent
  Pole 2 To ciąg znaków, jaki chcemy mieć w UserAgent
  Pole 3 Group to grupa ustawień.
  Pole 4 Append? to pytanie, czy ciąg tekstu z punktu 2 ma być dopisany do domyślnej wartości UserAgent. My wybieramy ‘replace’, aby usunąć domyślne UserAgent i wstawić nasze.
  Ostatnie 5 pole- indicator flag- to skrócona nazwa user-agenta, która będzie pojawiać się na ikonie dodatku.
  Po wypełnieniu powyższych pól klikamy „add”, czyli „dodaj”.
  Teraz nadszedł czas na automatyzację wyboru UserAgenta przez dodatek. Przechodzimy do zakładki „Permament Spoof List”. W polu domain wpisujemy:
  darkorbit.com
  W polu User-Agent String wybieramy z listy „darkorbit”. Następnie Klikamy „Add”.
  To już koniec konfiguracji! Wejdź na stronę darkorbit.com i zobacz efekty!
  Powyższy poradnik odnosi się wyłącznie do przeglądarki Chrome, ale tak samo powinno być w przypadku przeglądarek Edge, SRWare Iron, Maxthon i innych opartych na silniku Blink (z projektu Chromium).


  Zapraszam do dyskusji :)

  Pozdrawiam,
  Marcin
   
  Ostatnie edytowanie: 31 grudnia 2020
 2. TL_Eviana.

  TL_Eviana. Team Leader Team Darkorbit

  wena twórcza w 2020? :)
   
 3. sokół54

  sokół54 User

  Mnie taka wena nachodzi od dawna. Czasem znikąd- siedzę i się nudzę, czasem robię to umyślnie. Jednak nigdy tego nie spisywałem. Teraz spróbuję spisać to, co dotyczy forum i gry. Może dadzą mi Nobla, tak jak p. Oldze? :rolleyes:
   
  TL_Eviana. lubi to.
 4. Cupak

  Cupak User

  Co do eventu loabirynt to był fajny i przemyślany 1 dnia od uruchomienia bo wtedy zarobiłem 500 000 uri co dawało nadzieje na dogonienie autopiltów, ale potem event wrócił do standardów BP czyli stał się tym czym sa zwykłe mapy czyli rajem autopilotów :rolleyes:
   
 5. sokół54

  sokół54 User

  Ciekawe spostrzeżenie, nie wziąłem tego pod uwagę. Postaram się na dniach uzupełnić. :)

  A tymczasem dodałem nowe przemyślenie :)

  Ejjj, czemu nie mogę do postów dołączać grafik???? :)
  Dobra, sam rozwiązałem problem. To parser forum psuje kod BBC, a później sam się zrozumieć nie może :D Czas przerzucić się na dawny edytor, bo WYSIWYG jest tak skomplikowany, że sam ze sobą nie daje rady

  TESTY GRAFIK
  [​IMG]
   
  Ostatnie edytowanie: 1 stycznia 2020
 6. Laser_Jet

  Laser_Jet User

  "Jedziesz po bandzie" sokół 54 - ale szacun - pytanie - czy ty nie jesteś tajnym agentem?
   
  robertpiechowski lubi to.
 7. Cupak

  Cupak User

  Boty łatwo byłoby namierzyć bo są powtarzalne do znudzenia, grają prawie idealnie, jedyne czego brakuje to chęci BP żeby się tym zająć bo tak jest wygodniej. Chyba że szykuje się jakaś zmiana od czasów nowego klienta, ale do tego czasu szkody poczynione przez autopiltów będa nieodwracalne jeżeli juz nie rozwaliły gry na amen a to są ostatnie godziny DO :D
   
 8. Otóż nie, nie da się wyłapać powtarzalności chociażby ze względu na opóźnienia (zwane też inaczej pingiem), do tego dochodzi ryzyko uznania osoby, która gra czysto za bota. Są ludzie, którzy już mają idealnie wyuczone pewne zachowania w grze

  Odnośnie botów, że niby BP ma wypuszczonego własnego bota - tak chyba twierdzą osoby, które wiedzą, że istnieje coś takiego jak bot, lub ewentualnie osoby, które dostały taki program od kolegi.
  Inna sprawa to pewna plotka(a może i nie? :v), że dawniej, któryś z adminów ruskich miał dostęp do pewnych informacji, i sprzedawał to twórcom pewnego bota. Oczywiście po wykryciu głowy poleciały, a cała rzekoma sprawa została wyciszona. Ile w tym prawdy? Nie wiem, było to dawno temu (w okolicach 2013 roku), a rzecz działa się u ruskich, więc wszystko jest możliwe
   
 9. Ankalagon

  Ankalagon User

  W sprawie postów: Jak byś na bieżąco śledził posty i ich daty to zauważyłbyś, np że posty zwykłych użytkowników datowane są w przeddzień wydarzenia lub w przeddzień pojawienia się problemu ( żeby nie być gołosownym - posty dotyczące labiryntu i zniknięcia bramy wjazdowej - daty postów są przesunięte w przeddzień kiedy problem jeszcze nie występował a gracze na podstawie dat już o nim pisali:D) . Oczywiście nie wszystkie. Najczęściej pojawia się to w momencie planowanych upgrade lub restartów serwera. Czym jest to spowodowane - nie wynikam bo to nie ma sensu i do niczego nie prowadzi.

  Co do botów: boty są, można powiedzieć tak z przymrużeniem oka, od zawsze w tej grze. Były, są i będą. Jest wiele gier na rynku, które zostały zautomatyzowane między innymi po to by nie powtarzać w kółko tych samych czynności. Bo to tak naprawdę jest niemądre, nużące, nudne itp. W innych grach polega to między innymi na opaleniu bota ale w celu wykonywania misji, zadań itp itc przy czynnym śledzeniu lub jak kto woli czynnej przeglądarce/ kliencie. Osobiście wkurza mnie fakt, że regulamin swoje a Bp swoje, gracze swoje, typowe cwaniakowanie we wszystkich kierunkach w tym próby wybielania oszustw i próby klasyfikacji co jest oszustwem a co nie jest. W postach, pomysłach , które chcą zalegalizować boty jest sens. Powinno być to jednak wprowadzone, zrobione z głową i dotyczyć powinno tylko walk PvE np na zasadach biłeś już ręcznie kristalona, bot, którego dostarczamy na tym etapie pozwala bić kristalona itd. Wszelkie próby wyeliminowania raczej się nie sprawdzają i jest to walka z wiatrakami. Lepiej jest zalegalizować coś a jeszcze lepiej zalegalizować na własnych zasadach. W jednym z postów napisałem, że z tych botów korzysta wiele osób - czy to bijąc zautomatyzowane statki do misji, czy to też podłączając się pod grupkę botów wykonującą misję. Mi boty nigdy nie przeszkadzały pomimo, że nie jestem zwolennikiem tego typu, na dzień dzisiejszy, oszustw. A to, że ktoś używa bota, jego sprawa. To również pokazuje, że coraz więcej graczy czerpie przyjemność nie z samego grania a z posiadania. I im więcej fantów nawet bezużytecznych tym lepiej. Uridium w milionach, które nie ma na co wydawać lub się już nie chce wydawać ale stale zwiększamy jego ilość. Ostatni event jest tego dobrym przykładem.

  Wracając do automatyzacji gry - dlaczego nie wymyślono jeszcze możliwości robienia wrót automatycznie? Niech pojawi się wybór ręcznie i automatyczny. Zadowoleni będą jedni i drudzy. Oczywiście przy zachowaniu zdrowych relacji czasowych ( dotyczy to samego ukończenia wrót jak i zużycia amunicji przy odpowiednim jej wyborze ). Np zwykły przycisk auto przechodzisz ( nawet nie trzeba widzieć jak ten statek lata i niech to trwa 5 sek- sam odbiór nagrody ) kolejny skok na auto dostosowany do odpowiednich galaxy gates np lambda , hades po upływie 30 minut.


  Wpadki BP - błędy jak na moje oko : nie wiem czy warto o nich pisać wiele jest na korzyść graczy i pisanie o nich może spowodować szybką naprawę:D. Z drugiej strony to co nam się wydaje, że jest bugiem może być powiązane z większą wiedzą na temat mechaniki gry. Innym problemem jest też to, że pisanie o bugach na dzień dzisiejszy może zakończyć się banem. Ile znacie opowieści, że ktoś wyszedł przed szereg zgłosił błąd gry do PT po czym jego konto zostało zbanowane?
  Od czegoś trzeba zacząć : Hangar - w momencie przenoszenia np leaserków w rożnym stopniu zaawansowania ulepszeń robiąc to grupowo wrzuca np w drony nie te najlepsze ale trochę gorszych trochę lepszych i powstaje takie wymieszanie. Jeszcze przed wprowadzeniem zmian w montowni na statek ładowało tylko najlepszy ekwipunek z danego rodzaju, teraz ten problem dotkną również ładowania wyposażenia na statek.
  O wpadkach typu eventy opóźnienia i błędy ( jak ostatnio ) chyba nie będę pisał.
  Stosowanie skrótów myślowych w opisach gdzie prawidłowe działanie muszą odkrywać gracze - przykład rakietki SR-5 ( rakieta tarczossąca :D ) to kto już odkrył kogo ona spowalnia?:) A rakieta spowalniająca - obniża celność czy nie obniża?:D
  Wprowadzenie do gry statku rozpraszacz po czym zmniejszenie jego zdolności o 50% na wyłączenie osłon przeciwnika.
   
  Ostatnie edytowanie: 3 stycznia 2020
  gigamen lubi to.
 10. TraluMrozu

  TraluMrozu User

  Ale BP jeśli nie chce zrazić ludzi bocących do gry wcale nie musi im nic zabierać, wystarczą bany czasowe i działający skrypt którego nie ma od kilku lat, jeśli ktoś dalej wierzy, że bany po spacecupie były rozdawane faktycznym skryptem to słabo musi łączyć wątki. No dobra ale jak by to miało wyglądać? Jak dla mnie bardzo prosto, skrypt działałby 24/7 i codziennie o jakiejś godzinie banowałby boty na x czasu, to może być tydzień dwa czy miesiąc, nie musiałby zabierać z konta dosłownie NIC a gracze i tak przestaliby bocić. Jaki byłby sens latanie przez 24h jeżeli konto przez kolejne x dni byłoby zablokowane, brak możliwości brania udziału w akcjach specjalnych, brak możliwości gonienia rangi lub czy robienia czegokolwiek kto coś robił do tej pory a bot mu w tym pomagał. Idea tak prosta, że aż się dziwię, że do tej pory nie została wprowadzona w życie. Powód moim skromnym zdaniem jest prosty, BP boty się opłacają i nie zamierzają z nimi nic robić bo gdyby chcieli mieli już setki jeśli nie tysiące możliwości, dlatego czekam aż w końcu wypuszczą swój automat tyle, że wtedy zrażą do siebie nielicznych uczciwych którzy zostali w tej grze.
   
 11. Ankalagon

  Ankalagon User

  Logicznie byłoby nie zrażać nikogo. Czy tak się da? Ja nie wiem, zawsze będzie ktoś zadowolony i na odwrót. Na pewno można połączyć jedno i drugie. Daje to wszystkim korzyści. Można się też zastanowić nad powodem odejścia graczy od tej gry. Na pewno w jakimś procencie jest aktualny obraz i bierność BP jednak powodów może lub jest znacznie więcej i problem botów mógłby się okazać znikomy. Jak rozmawiam ze znajomymi dlaczego odeszli, temat botów staje się drugoplanowy lub w ogóle pomijany. Często są to sytuacje rodzinne, nuda w grze itp.Tematy botów, gdy pojawią się w rozmowach,mają charakter humorystyczny. Dlatego ewentualnym zrażeniem graczy z powodu botów bym się nie martwił. Na pewno BP dla dobra wszystkich aktualnie grających i przyszłych graczy powinien to wszystko uporządkować namacalnymi działaniami.
  W odniesieniu do Twojego pomysłu z banami czasowymi - jak dla mnie namacalne każde działanie ze strony BP to już sukces, a podejście do tego problemu w ten sposób, o którym napisałeś, może okazać się celne.
   
  Ostatnie edytowanie: 5 stycznia 2020
 12. Laser_Jet

  Laser_Jet User

  Sokół vel Orzeł, Eviana, Cupak, PanMarcepan, Ankalagon, TraluMrozu - gdyby BP uwzględniłoby wszystkie wasze uwagi to gra zyskałaby na wartości i odzyskałaby utracony splendor wśród weteranów a przede wszystkim nowych graczy którym powiedzmy szczerze nie jest łatwo.
  Patrząc na to od strony BP - przyzwyczaili się do wpływów oficjalnych i nieoficjalnych (i tu się przeliczyli) - a serwery i dochody z gry trzeba - powiedzmy szczerze utrzymać na plusie (słupek nie może spadać) .
  Jeżeli twórcy gry nie zaryzykują i nie wyprostują Darkorbit z "lewych" programów to gra prędzej czy póżniej padnie i niema zmiłuj się.
  Pozdrawiam Was.
   
  Cupak lubi to.
 13. TL_Eviana.

  TL_Eviana. Team Leader Team Darkorbit

  gdyby nas słuchali odkąd tu jestem, to podejrzewam, że miałabym bardziej optymistyczne podejście : P
   
  Cupak lubi to.
 14. sokół54

  sokół54 User

  Kochani! Wróciłem z nowym, dość długim wpisem. Wpis dodałem do pierwszego posta oraz poniżej w spoilerze. Zapraszam do czytania :)

  Na początek zarys historyczny...

  Kilka lat temu, bodajże w 2015 roku Adobe ogłosiło, że w 2020 roku zakończy wsparcie dla swojego „dziecka” znanego pod nazwą FlashPlayer. Przyczyną takiego kroku było to, że sam Flash jest bardzo ciężki dla przeglądarki, a jednocześnie coraz mocniej zaznaczały swoją obecność bardziej optymalne rozwiązania (HTML5, rozwój CSS, JavaScript V8 czy silnik Unity). Flash także miał problemy z bezpieczeństwem- ciągle pojawiały się nowe luki w jego zabezpieczeniach.

  Właściciele gry szybko zareagowali na te doniesienia, zapewniając iż panują nad sytuacją i będą gotowi na zakończenie wsparcia dla Flasha. Zaczęły się spekulacje jak ten klient będzie działał- czy deweloperzy przejdą na silnik unity? A może zrobią klienta od podstaw? W roku 2016 lub 2017 pojawiły się pierwsze przebitki klienta- tu pojawiły się nadzieje, że w końcu pożegnamy ograniczenie FPS do częstotliwości odświeżania monitora, że lepiej zostanie wykorzystana karta graficzna, że zostanie odciążony procesor. Aj te marzenia, co nie? :D

  W 2018 roku klient trafił do pierwszych testów. Miałem okazję go wtedy testować, ale bez przyjemności- problemy z trybem 3D, mocno ograniczona funkcjonalność, brak opcji odświeżania strony. W ciągu pół godziny udało mi się stworzyć całą listę błędów i niedociągnięć, która to została wysłana do odpowiednich osób.
  Później mijały kolejne miesiące, testy zwiększały swój zasięg. Był to jednak okres, kiedy nie brałem udziału w testach, co wynikało m.in. z przerwy od gry. I ot nadszedł grudzień 2020 roku, kiedy to pobrałem znowu najnowszego klienta, dostępnego publicznie dla każdego.


  O aktualnym kliencie słów parę...
  Najpierw to co na pierwszy rzut oka widzimy.

  Odpalając klienta widzimy stronę logowania- tu nie wygląda to za super. Zastosowanie przyciemnianego paska na wysokości pól logowania skupia wzrok na tych polach, co jest jak najbardziej pożądane. Jednak ostrość grafiki w górnej części i dolnej nie jest taka sama. Spójrzcie się na pusata w górnej części grafiki i na efekty wybuchu w dolnej części. Na pierwszy rzut oka ma się wrażenie, jak by dół był robiony w niskiej rozdzielczości przez amatora. Efekt ten potęguje gwałtowne przejście z przyciemnionego paska na pełną jasność grafiki. Tu się graficy nie popisali!

  W górnej części widzimy odbiegający kolorystycznie pasek oraz zakładki. Jak dla mnie są to predefiniowane obiekty z WinForms. Pasek wyboru w WinForms nosi nazwę ToolStrip, a zakładki w WinForms tworzy się przy pomocy kontenera TabControl. Czemu o tym wspominam? Bo większość uczących się okienkowego C# zaczyna od WinForms. Dlaczego? Bo to jest łatwe- nie trzeba bawić się definiowaniem obiektów graficznych, metod i eventów. Programowanie sprowadza się więc do umieszczenia obiektów poprzez przeciąganie, zapisania logik, odpowiedniego skomunikowania obiektów i wykorzystana ich predefiniowanych metod. Czy to dobrze świadczy o informatykach BP? Według mnie NIE. Poszli na łatwiznę, przez co górny pasek wygląda jak w aplikacjach pod Win98 :D. No dobra, przesadzam z tym Win98, ale niewiele do niego brakuje :cool:

  A co mamy "pod maską"?
  Klient oparty jest o publicznie dostępny silnik Chromium. Jest to oczywiście najlepsze wyjście, gdyż nad tym silnikiem od lat pracują firmy takie jak Google czy Microsoft, a sam Chrome (będący troszkę przerobionym Chromium) jest najczęściej wybieraną przeglądarką na świecie. Do wspomnianego Chromium został dołączony silnik Flasha, zablokowano ostrzeżenia dotyczące wsparcia dla Flasha oraz dokonano innych optymalizacji. Całość sterowana przez aplikację od BigPointu. No właśnie- czemu usilnie poszli po najmniejszej drodze oporu? Mieli kilka lat na to, żeby przejść na np. silnik Unity, zapewniając przy tym wzrost FPS i stabilność gry.... Jednak to chyba ich nie ominie! Chromium będzie dalej ewoluowało, a do Flasha będą wychodzić kolejne luki bezpieczeństwa. I tu są 2 opcje. Pierwsza z nich: BP będzie dbać o bezpieczeństwo graczy, implementując nowe wydania Chromium, co będzie ciągnąć za sobą narastające problemy kompatybilności Chromium-Flash. Druga opcja: Nie aktualizować silnika Chromium, narażając graczy na możliwe luki w zabezpieczeniach. Co wybiorą? Patrząc z perspektywy czasu to raczej opcję numer 2.

  Pozostaje pytanie- dlaczego nie został utworzony dostęp do forum z poziomu klienta? Mają przecież pełny silnik Chromium do dyspozycji! Pamiętajmy jednak, że danie dostępu do forum ułatwiłoby dobranie się do stron firm trzecich. Jaki to problem umieścić sobie w sygnaturze link do wyszukiwarki Google? Klient mógłby stać się pełnoprawną przeglądarką internetową- było fajnie? Otóż nie. Od lat nie ufam informatykom z BP oraz fakt użycia przestarzałych silników narażałby graczy na potencjalne i rosnące z czasem niebezpieczeństwo. Mam tu na myśli wykorzystanie jakiejś znanej podatności przez wirus.

  Pozdrawiam,
  "Sokół" Marcin "Orzeł"
   
  -RΛGΛT-PL- lubi to.
 15. To kontrolki biblioteki Qt5 z standardowym motywem dla windowsa. Używają tego, bo jest takie coś jak Qt WebEngine, czyli chromium (z flashem) jako widżet, który możemy łatwo wstawić do swojej aplikacji podpinając tylko parę rzeczy. Tym bardziej dziwne, że nie zmienili wyglądu bo jest to dosyć proste a standardowy wygląda paskudnie.
  W "informacjach prawnych" jest link do bigpoint.net;) (chyba że już naprawili).
   
  conan70.[USB] lubi to.
 16. sokół54

  sokół54 User

  Ooo, no to wiele wyjaśnia :) O Qt nie słyszałem akurat, może dawno dawno temu. A że programuję z doskoku, jak mi jest coś potrzebne to i nie było okazji się z tym bawić :D Aczkolwiek wykorzystanie chromium z Qt WebEngine może mi się przydać, bo póki co bazowałem na WebBrowser, a on korzysta z przestarzałych rozwiązań IE :D Chociaż najważniejsze, że działa :D


  Mi informacje prawne wyskakują w przeglądarce, także kicha. Trzeba by było blokować połączenie ze domeną darkorbit i podstawić na chwilę stronę z własnymi linkami. Ale w to mi się bawić nie chce :p
   
 17. Otóż są 3 opcje. Wprowadzenie klienta w Unity, który już został ogłoszony.
  Problem w tym, że jak słusznie napisałeś
  BP miał 5 lat na zrobienie nowego klienta. 5 lat to bardzo dużo czasu, jednak odnoszę wrażenie, że gra była skazana na śmierć. Przez pewien okres niewiele się zmieniało, ciągle powtarzające się eventy, zaprzestanie walki z botami itd. Dopiero od wprowadzenia nowych map ta gra ożyła, jakby ktoś w firmie stwierdził, że trzeba coś zrobić, bo można jeszcze zarobić. Było to jak się nie mylę 2 lata temu co potwierdza też to:
  2 lata, a może i nawet dłużej robili przeglądarkę z wbudowanym flashem, która nie jest perfekcyjna. Pomijam już fakt, że zrobienie czegoś takiego w 2 lata to śmiech na sali, bo akurat stworzenie bardzo prostej przeglądarki z wbudowanym flashem to nie jest wielka operacja programistyczna, to jednak zrobienie klienta od podstaw w Unity, to zabawa na trochę więcej. Dlatego też uważam, że gra pierwotnie miała zostać zamknięta wraz z końcem 2020 roku, szczególnie, że Farmerama ma już klienta w Unity, więc dało się zrobić coś w 5 lat.
   
 18. sokół54

  sokół54 User

  Wspominałem o Unity. No ale skoro poszli najmniejszą drogą oporu mając tyle czasu, to tą 3 opcję naturalnie odrzuciłem w dalszych rozważaniach :)

  Zgadzam się, oprócz stwierdzenia dotyczącego zamknięcia. To troszkę za daleko posunięte słowa. Nie po to się męczyli z łączeniem serwerów (co było bardzo szeroko zakrojoną akcją), żeby za niedługo zamykać grę. :)
   
 19. BP uwielbia podejmować nielogiczne decyzje :D
  Ale już tak na poważnie, masz mnie, całkowicie zapomniałem o łączeniu serwerów, które może również tłumaczyć brak rozwoju gry, jak i również wypuszczenie klienta Unity.
   
 20. sokół54

  sokół54 User

  Kolejna część moich wypocin, czyli krótki wpis o tym jako to my Polacy jesteśmy spryciarzami.

  Zapewnie nie raz słyszałeś, że Polak wszystko potrafi i zawsze coś kombinuje? Ostatnie czasy owocowały w bugowanie poważki, a tym samym rankingu. Gracz z 15 LVLem mógł bez problemu mieć rangę szefa generała na naszym kochanym polskim serwerze. Na dzień dzisiejszy cała TOPka to pobugowane konta, które tak wiszą w rankingu od kilku tygodni.
  No dobrze- a czy zastanawiałeś się jaka jest skala problemu na innych serwerach? Przy pomocy jednej ze stron udało się stworzyć globalny ranking, który to znajduje się na poniższym screenie:
  [​IMG]

  Nicki zostały zamazane, aby nie łamać punktu 2.13. regulaminu. Zabiegałem o możliwość opublikowania nicków, gdyż (moim zdaniem) osoby bugujące powinny być piętnowane. Cóż, musimy się nacieszyć tym co jest!.
  Teraz spójrz na drugi screen. Wyrzucone z niego zostały osoby, które bugowały poważanie. TOP14 z pierwszego screena całkiem zniknęło! A wśród nich wszystkie konta z naszego serwera PL3. Sprytnych mamy graczy, co nie? :)
  [​IMG]

  Przestrzegam was tylko, żeby komentować nie naruszając regulaminu. Pamiętajcie, że publikowanie nicków graczy, podawanie sposobu na bugowanie czy wyzwiska skończą się banem, a ja nie chcę mieć w temacie wytłuszczonych na czerwono wpisów MODków :)


  Na koniec dorzucam zaszyfrowane przeze mnie dane w poście. Szyfrowanie prymitywne, pewnie je obejdziesz. Tak więc co znajduje się
   

Poleć tę stronę